Durable 2 Pans Roll Ice Cram Frying Ice Pan Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE |
| Power Source: | Electric |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ICM-980
- Process
- Frozen and Chilled
- Automatic Grade
- Manual
- Application
- Ice Cream
- Customized
- Customized
- Voltage
- 110/220V
- Frequency
- 50/60Hz
- Power
- 1700W
- Pan Size
- 40 or 50 Cm
- Pan Depth
- 2.5 Cm
- Name
- 2 Pan Durable Fry Ice Cream Machine
- Transport Package
- Fiber Wooden Boxes
- Specification
- 1200*600*850mm
- Trademark
- Wellcooling
- Origin
- China
- HS Code
- 8418699020
- Production Capacity
- 5000PCS/Year
Product Description
| frying ice pan machine | |
| Voltage | 110V/220V |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Power | 1700W |
| Refrigerant | R22/R410A |
| Fruit trays | / |
| Pan diameter | 40 or 50cm, 2.5 depth |
| Production | 50L/H |
| Dimension | 1200*600*850mm |
| N.W | 90Kgs |
Features of fry ice cream machine:
1, Double fry ice cream pan.
2, Include transparent lid & SUS304 shovel.
3, With 2 pcs compressors, can work seperately.
4, Temperature can reach to -35 to -40ºC.
5, Food grade 304 stainless steel pan, health and durable
6, Cooper pipe inside, good handmade welding.
7, With foot defrost function, good for operation.
Details:


Company Information:
Well Cooling is Professional manufacturer specilized in industrial blender , Slush machine,
cube ice machine, Popsicle machine , ice blender and all other Refrigeration Equipment.
After decades devolpment, also we have an experienced after sales and a professional
Technical team.
You're warmly welcomed to place an trail order to test our quality!
1, Lead time?
-- Within 10 days after receive payment
2, Payment mode?
--T/T, Western union, Paypal, Escow, ect
3, Packing?
--Fiber wooden boxes, suitable for International transportation
4, Warranty?
--1 Year and long life after-sale service
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Ice cream machine
- Fried ice cream machine
- Durable 2 Pans Roll Ice Cram Frying Ice Pan Machine