Wellcooling Thai Instant Cold Chop Fried Ice Cream Machine Street Food Sweet Snack Ice Cream Roll Machine for Sale
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Technician Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ICM-800B
- Certification
- CE
- Power Source
- Electric
- Process
- Frozen and Chilled
- Automatic Grade
- Manual
- Application
- Ice Cream
- Customized
- Customized
- Voltage
- 110/220V
- Frequency
- 50/60Hz
- Power
- 1200W
- Pan Size
- 40 or 50 Cm
- Pan Depth
- 2.5 Cm
- Name
- Thai Style Fry Ice Cream Machine
- Transport Package
- Fiber Wooden Boxes
- Specification
- 1100*600*850mm
- Trademark
- Wellcooling
- Origin
- China
- HS Code
- 8418699020
- Production Capacity
- 5000PCS/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 125.00cm * 70.00cm * 100.00cm
- Package Gross Weight
- 100.000kg
Product Description
| Best price fried ice cream machine with 8 fruit toppings | |
| Voltage | 110V/220V |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Power | 1200W |
| Refrigerant | R22/R410A |
| Fruit trays | 8 fruit toppings |
| Pan diameter | 40 or 50cm, 2.5 depth |
| Production | 25L/H |
| Dimension | 1100*600*850mm |
| N.W | 90Kgs |
Features of fry ice cream machine:
1, With 8 topping pans,stainless steel 304 material,can hold fruit, flavors
2, Topping pan size: 176*108*100mm, 8pcs,with keep fresh function
3, Include transparent lid & SUS304 shovel.
4, With 2 pcs compressors, specially have compressor for topping pans.
5, Temperature can reach to -35 to -40ºC in one minute.
6, Food grade 304 stainless steel pan, health and durable.
7, Cooper pipe inside, good handmade welding.
8, With padel defrost function, good for operation.
9,CE approved,1 year warranty and life long after sales service.
Extra Accessories for Choosing:
1.50 cm round pan or 50 cm square pan
2.Temperature controller
3.Storage fridge
4.Cash drawer
5.Canopy
6.Transparent arylic front dust display cover
7.Marble surface
We also can customize the machine according to you requirements.
1.Add serving table next to the machine
2.Add water sink
3.Different size
Product Display






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Ice cream machine
- Fried ice cream machine
- Wellcooling Thai Instant Cold Chop Fried Ice Cream Machine Street Food Sweet Snack Ice Cream Roll Machine for Sale